تبلیغات
مطالب اینترنتی - دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس – گردشگری

دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس – گردشگری

نویسنده : نویسنده دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 01:48 ق.ظ  •   مفیدستان:

روز ملی خلیج فارس (persian gulf) در تقویم رسمی ایران دهم اردیبهشت می‌باشد. روزی که ایرانیان خلیج فارس را از پرتغالی‌های اشغالگر پس گرفتند.

دهم اردیبهشت برای ایران و ایرانیان روزی پرافتخار است. روزی که توانستند خلیج همیشه فارس را از دست پرتغالی‌های اشغالگر آن هم پس از سال‌های زیادی پس بگیرند. خلیج فارس یکی از خلیج‌های بزرگ دنیاست که به دلیل وجود راه‌های ارتباطی با کشورهای دیگر بسیار معروف و بااهمیت است. به همین دلیل بسیار به جا بود که در تقویم رسمی کشور روزی خاص را به عنوان روز ملی خلیج فارس برگزینند.

روز ملی خلیج فارس ۱۰ اردیبهشت - روز ملی خلیج فارس چه روزی است - خلیج فارس

چرا خلیج فارس اهمیت دارد؟

خلیج فارس (persian gulf) سومین خلیج بزرگ جهان است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می‌شناسند. قدیمی‌ترین اسناد موجود درباره خلیج فارس به کتاب‌های باقیمانده از یونان باستان برمی‌گردد. یونانی‌ها و مورخانشان در این کتاب‌ها با نام “پرسیکوس سینوس” که به معنی “خلیج فارس” است از این آبراهه یاد می‌کنند و تکرار همین نام باعث می‌شود که بسیاری از نقشه‌های باقیمانده از اروپاییان قرن‌ها بعد نیز با همین نام از خلیج فارس یاد کنند.

خلیج فارس از نظر تجارت، نفت، گاز، کشتیرانی، ماهی‌گیری و… در طول تاریخ گلوگاه مهمی در دنیا محسوب می‌شده و هم اکنون نیز شاهرگ اقتصاد دنیا در این منطقه قرار دارد و به همین دلیل در طول تاریخ مدون خود از اهمیت ویژه‌ای در سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برخوردار بوده و هست. از جمله ویژگی‌های قابل ذکر خلیج فارس، موقعیت خاص جغرافیایی آن می‌باشد. ارتباط این آبراه با اقیانوس هند و آب‌های آزاد، باعث شده تا منطقه از لحاظ تجاری و نظامی، به خلیج فارس وابسته شود.

اکتشافات نفتی و غنای آب خلیج فارس از لحاظ مواد معدنی و غذایی، آن را به نگینی بی‌همتا تبدیل کرده و چشم طمع بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت‌های فرامنطقه‌ای را به سوی خود جلب نموده است.

وسعت جغرافیایی خلیج فارس

این خلیج در اواسط دوره سوم زمین‌شناسی حدود ۳۰ میلیون سال قبل بر اثر گسترش دهانه شکاف دریای عمان به وجود آمده و از پدیده‌های دوران سوم زمین‌شناسی است که در حال حاضر ۲۲۶ هزار کیلومتر مربع پهنا دارد. در ازای کرانه‌اش از دهانه فاو تا بندرعباس یک هزار و ۳۷۵ کیلومتر و میانگین ژرفای آن ۳۰ متر است و ۶۲% آب‌های سطح کره زمین را در برمی‌گیرد. در جغرافیای قدیم دریای پارس یکی از بزرگ‌ترین دریاها از ۴ دریایی بود که شناخته شده بود اما اکنون پهنه آبی را که خلیج فارس می‌نامند خلیجی با ۱۰۰۰ کیلومتر مربع طول و بیشتر از ۲۴۰ کیلومتر مربع عرض است.

روز ملی خلیج فارس در تقویم رسمی ایران چه روزی است؟

دهم اردیبهشت در تاریخ ایران روز مهمی است. روزی که یادآور ازخودگذشتگی‌های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتقالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط جابرانه‌ بر سواحل جنوبی کشور در پی رشادت‌های سپاه ایران به رهبری امیرالامرای فارس (امام قلی‌خان) می‌باشد. شاه عباس صفوی در این روز در سال ۱۶۲۱ میلادی توانست هرمز را از چنگ پرتقالی‌ها درآورد تا همیشه به خاطر این اقدامش از او به نیکی یاد شود.

تیرماه سال ۱۳۸۴ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ ایادی‌ استکبار جهانی‌ به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها (۱۰ اردیبهشت) از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی خلیج فارس نامگذاری‌ کرد.

روز ملی خلیج فارس - خلیج فارس - presian gulf

خلیج فارس تا ابد خلیج فارس می‌ماند

اصطلاح «خلیج ع رب ی» برای نخستین بار توسط کارگزاران انگلیس و بطور ویژه از طرف یکی از نمایندگان سیاسی انگلیس مقیم در خلیج فارس به نام رودریک اوون در کتابی به نام حباب‌های طلایی در خلیج ع رب ی در سال ۱۹۵۸ نوشت که «من در تمام کتب و نقشه‌های جغرافیایی نامی غیر از خلیج فارس ندیده بودم ولی در چند سال اقامت در سواحل خلیج فارس (بحرین) متوجه شدم که ساکنان ساحل عرب هستند پس باید این خلیج را ع رب ی بنامیم».

در سال‌های اخیر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و در صدر آنها کشور عربستان به همراه اربابان غربی‌شان که از انقلاب اسلامی و اقتدار ایران زخم خورده‌اند سعی و تلاش فراوانی در تحریف نام خلیج فارس داشته‌اند تا از این تغییر نام اعتباری برای خود بیافرینند و این آبراه استراتژیک جهان را به نام خود درآورند؛ البته اعراب حاشیه خلیج فارس در پیمودن این مسیر تنها نبودند و گهگاه از سوی برخی موسسات بزرگ غربی از جمله نشنال جئوگرافی نیز همراهی می‌شدند، اما این همراهی‌ها در نهایت به عذرخواهی این گونه موسسات و جایگزینی نام اصیل خلیج فارس به جای نام‌های جعلی دیگر می‌شد.

به امید سرافرازی خلیج همیشه فارس ایران!

گردآوری: مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

روز ملی خلیج فارس روز ملی خلیج فارس در ایران روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز پژوهشهای ایرانی مطالعات ایران و همسایگاندر چند روز گذشته رسانه ها خبر از همایش به مناسبت روز ملی آب دادند و انهم عده ای نوشتند خبرگزاری فارس صفحه اصلی ۲۱۰۳ دوشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۲۱۰۳ دوشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان …سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در نظر دارد جشن بزرگ روز مهندس موتور جستجوی قطرهنوع خودرو قیمت کارخانه قیمت بازار تیپ اخبار ایران و جهان خبرگزاری فارس آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی با تاکید بر اینکه از روزی که امام جمعه و سپس نماینده ولی مجله گردشگری ایران و جهانبانک جامع اطلاعات سفر ، مهاجرت ، گردشگری و سفر معرفی نقاط دیدنی و جذاب کره زمین به مجله اینترنتی برترین ها پورتال خبری و سبک …اخبار روز، اخبار ورزشی، سبک زندگی، چهره ها، گردشگری، آشپزی، سلامت، دکوراسیون، فرهنگ اولدوز توریسم، تور باکو ، تور سرعین ، ستاره صنعت گردشگریتمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به وب سایت اولدوز توریسم می باشدمناسبتها در ایران و جهان،نوروز،عید نوروز،روز مادر،روز پدر ولنتاینشب یلداروز ولنتایننوروزعید نوروزروز مادرروز پدرکریسمسروز کریسمس دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس روز ملی خلیج فارس گردشگری دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس ۱۰ اردیبهشت «روز خلیج فارس» ثبت یک روز به‌نام روز ملی خلیج فارس یک گردشگری دهم اردیبهشت‌ماه به روز ملی خلیج فارس روز ملی خلیج فارستاریخ روز خلیج فارستاریخ روز ملی اردیبهشت روز ملی خلیج گردشگری دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس روز ملی خلیج فارس روز ملی خلیج فارس طبیعت بکر و گردشگری « پاطاق» سرپل دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس خلیج فارس ، روز ملی خلیج فارس ، خلیج فارس و انگلیسی هادهم اردیبهشت روز ملی گردشگری همایش بین‌المللی روز ملی خلیج فارس بوشهر اردیبهشت گزارش همایش بین‌المللی روز ملی خلیج فارس روز دهم اردیبهشت ماه که گردشگری نیز مقالات سفیر فارس «خلیج‌فارس» سمبل هویت ایران دهم اردیبهشت ماه و روز ملی خلیج‌فارس؛ مسئولان «مرکز گردشگری روز ملی خلیج‌فارس خلیج همیشه فارس؛ نامی در دل تاریخ خبرگزاری مهر اخبار شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی ‌دهم اردیبهشت ماه را به عنوان روز ملی خلیج فارس گردشگری وبلاگ مدیران میهن‌بلاگ روز ملی خلیج فارس دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس یعنی دهم اردیبهشت ماه به نهاد گردشگری کتیبه خلیج فارس رونمایی و ماندگار می‌شود سازمان میراث اخبار دهم اردیبهشت در اردیبهشت ماه از ساعت صبح تا همزمان با روز ملی خلیج فارس در

مطلب دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%af%d9%87%d9%85-%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%a8%d9%87%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%ae%d9%84%db%8c%d8%ac-%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%da%af%d8%b1/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر